Podejmowane działania

Plan działań w zakresie realizacji projektu:

Szkoła Promująca Zdrowie”

na rok szkolny 2023/2024

wrzesień

(odpowiedzialni: wychowawcy klas, nauczyciele, pedagodzy, inni pracownicy szkoły oraz rodzice)

• Opracowanie planu pracy koła.

• Zakup środków do apteczki szkolnej.

• Wyrabianie nawyków higienicznych.

• Zachęcanie podczas zajęć z wychowawcą do aktywnego spędzania wolnego czasu.

• Aktywność fizyczna sposobem na zgrabną sylwetkę.

• Zagospodarowanie gazetki ściennej; wykonanie gazetki propagującej działalność koła.

• Udział w akcji: „ Sprzątanie świata”.

• Objęcie opieką najmłodszych uczniów – „Bezpieczny pierwszaczek” .

• Przystąpienie do programu: „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”.

• Festyn Gocki na terenie rezerwatu „ Kręgi Kamienne” w Odrach. Bioenergoterapia. Korzystne promieniowanie kosmiczne w elipsie.

• Pogadanka nt. bezpieczeństwa.

• Warsztaty profilaktyczne.

• Zajęcia z robotyki, doskonalące sprawność manualną.

• Integracyjna wycieczka szkolna kl. IV – VI do Czerska w związku z 150. rocznicą powstania kolei.

październik

(odpowiedzialni: wychowawcy klas, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz rodzice)

• Bezpieczeństwo dzieci na drogach i na terenie szkoły– pogadanka w klasach.

• Kontynuacja akcji: „Śniadanie Daje Moc”.

• Każdy umieć to powinien” -zasady udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, nauka teoretyczna.

• Promocja zdrowego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu, wyjazd na basen i do kina.

• Wspólne przygotowywanie uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela.

listopad

• Zapalenie zniczy na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły.

• Obchody Światowego Dnia Bez Papierosa– heapening na terenie szkoły.

• Przystąpienie do akcji: „Grosz do grosza”.

• Całoroczna zbiórka nakrętek dla potrzebujących, współpraca z gazetą „Czas Chojnic”.

grudzień

(odpowiedzialni: wychowawcy klas, nauczyciele, pedagodzy inni pracownicy szkoły oraz rodzice)

• Przygotowanie upominków świątecznych dla osób samotnych i starszych – odwiedziny w domach.

• Konkurs na najładniejszą kartkę i życzenia świąteczne.

• Udział w akcjach na rzecz potrzebujących.

styczeń

(odpowiedzialni: wychowawcy klas, nauczyciele, pielęgniarka szkolna, inni pracownicy szkoły oraz rodzice)

• Współpraca z pielęgniarką szkolną – pogadanki na temat czystości, higieny osobistej oraz codziennego zmieniania odzieży i kwarantanny dla rzeczy.

• Szkolenie dla klas IV – VIII z zakresu udzielania I pomocy z wykorzystaniem materiałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy .

• Udział uczniów naszej szkoły w całorocznej akcji fluoryzacji zębów.

• Zakup szczoteczek dla uczniów.

• Promocja zdrowego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu, saneczkowanie i wyjazdy na basen.

luty

• Spotkanie z pielęgniarką – Jak dbać o higienę, cerę, włosy i paznokcie w okresie dojrzewania.

• Dokarmiamy zwierzęta zimą.

• Pogadanka nt. właściwego ubioru stosownie do pory roku.

marzec

• Wielkanocny Koszyczek – mały podarek dużo radości”.

• Poszukiwanie wiosny. Kolorowy korowód z okazji I Dnia Wiosny.

kwiecień

(odpowiedzialni: wychowawcy klas, nauczyciele, pielęgniarka szkolna, pedagodzy i inni pracownicy szkoły oraz rodzice)

• Obchody Dni Służby Zdrowia – prezentacja i nauka bandażowania oraz opatrywania ran.

• Bezpieczeństwo na drodze. Przystąpienie uczniów kl. IV do egzaminu na kartę rowerową. Udział uczniów klas starszych w turnieju BRD.

• Konkurs promujący zdrowe żywienie „Zdrowa kanapka”.

maj

• Udział w obchodach Światowego Dnia PCK .

• Wycieczka szkolna uczniów klas starszych i młodszych.

• Szkolny Konkurs :”Żyj zdrowo i bezpiecznie”.

czerwiec

• Profilaktyka wypadkowa – pogadanki o bezpieczeństwie podczas wakacji.

• Integracyjny festyn rodzinny.

Opracowała:………………………….

Gotelp, 01.09.2023

Program został zatwierdzony do realizacji przez radę pedagogiczną w dniu 12.09.2023