Wycieczka w ramach projektu: „Poznaj Polskę” do Częstochowy, Krakowa, Wadowic i Wieliczki.

Utworzono dnia 08.12.2022

W ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” uczniowie klas IV- VIII ze szkoły w Gotelpiu w dniach 16, 17, 18 listopada 2022 roku uczestniczyli w wycieczce na południe Polski.

Swoją wielką przygodę zaczęli wczesnym rankiem w dniu 16 listopada. Na parkingu przy szkole powitali ich nie tylko opiekunowie, ale także pan Wiesław Podsiadło – pilot z biura podróży: „Gramburg”. O bezpieczeństwo w czasie jazdy zadbał pan Jarosław – kierowca o niesamowitych umiejętnościach.

Pierwszym miejscem, do którego przyjechali, była Częstochowa i sanktuarium na Jasnej Górze. Tu młodzież miała możliwość pomodlić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i powierzyć Matce Bożej swoje intencje. Potem przewodnik oprowadził ich po Zespole Klasztoru oo. Paulinów. Największym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty znajdujące się w skarbcu klasztornym, a przede wszystkim misternie wykonane i pięknie zdobione monstrancje. Pod koniec pobytu w tym cudownym miejscu, młodzież miała okazję udzielić wywiadu dla radia i gazety: „Jasna Góra”. Rozmów z uczestnikami wycieczki można było posłuchać w dniu 16 listopada o godz. 14:00, natomiast artykuł w prasie lokalnej ukazał się dzień później.

W godzinach popołudniowych młodzi turyści dotarli do Krakowa, który przywitał wszystkich smogiem i deszczem. Po zakwaterowaniu w „Trzech Kafkach” i zjedzeniu obiadokolacji w barze „Pod Kopytkiem” uczestnicy wycieczki ruszyli pod kierunkiem pana przewodnika na podbój Starego Miasta i sklepików w Sukiennicach.

Kolejny dzień i kolejne atrakcje. Tym razem w Parku Miniatur „Świat Marzeń” w Inwałdzie, dzięki któremu uczestnicy wyjazdu mogli przenieść się nie tylko w czasie, ale i w przestrzeni do osobliwych miejsc znajdujących się na różnych kontynentach. Niesamowitą atrakcją dla wszystkich okazały się samochodziki, którymi można było jeździć bez żadnych ograniczeń „kapitałowych”.

Inne atrakcje czekały na uczniów po południu. Wyjazd do Wadowic i poznanie miejsc oraz historii związanych z Janem Pawłem II okazał się niezwykle ciekawy i zajmujący. Uczniowie wykazali się nie tylko znajomością ważnych faktów z życia małego Lolka, ale także umieli zaśpiewać „Barkę” i inne ulubione pieśni religijne Karola Wojtyły. Po strawie dla ducha przyszedł czas na strawę dla ciała. Wszyscy zajadali się papieskimi kremówkami w wadowickiej cukierni, do której zaglądał papież Polak.

Ostatni dzień był równie przepełniony atrakcjami, co poprzednie. Zaczął się od zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu. Niesamowite wrażenie na uczniach wywołała ta katedra na wzgórzu. Wszyscy oniemieli z wrażenia, gdy zobaczyli Dzwon Króla Zygmunta i widok Krakowa z wieży. Niezwykle osobliwym miejscem okazały się podziemia Wawelu, gdzie znajdują się groby polskich władców oraz zasłużonych Polaków.

Ostatni punkt programu szkolnej wycieczki dotyczył Kopalni Soli w Wieliczce, która jest wpisana na listę UNESCO. Podzieleni na dwie grupy uczniowie zjechali 135 metrów pod powierzchnię ziemi. W trakcie zwiedzania poznali pracę górników solnych i związane z nią zagrożenia. Mogli przekonać się, że ściany w kopalni są słone i zobaczyć wyrzeźbione w soli postacie m.in. św. Jana Pawła II, marszałka Józefa Piłsudskiego i Mikołaja Kopernika. Podczas wędrówki solnymi pokładami spotkali Ducha Kopalni, który dla młodych wycieczkowiczów przygotował zadania z niespodzianką.

W drodze powrotnej humory dopisywały. Skoro uczniowie realizowali program: „Poznaj Polskę”, to nie mogło zabraknąć utworów Zenka Martyniuka, Sławomira i innych discopolowców.

Pan Jarosław zawiózł wszystkich całych i zdrowych do Gotelpia, a panie: Ewa Pęczak, Magdalena Mrózek i Marta Węsierska oddały uczestników wycieczki w ręce ich rodziców.

Te trzy dni, niezwykle intensywne, pełne wrażeń i refleksji, na pewno na długo zapadną w pamięci uczniów.

Utworzono dnia 04.01.2023, 10:08