Szkoła Podstawowa w Gotelpiu

Podejmowane działania

Plan działań w zakresie realizacji projektu:

„Szkoła Promująca Zdrowie”

na rok szkolny 2017/2018

Wrzesień 2017

• Bezpieczni, radośni i aktywni w szkole – warsztaty plastyczne na temat bezpiecznej drogi do szkoły, wystawa prac, gazetka informacyjna, pogadanki w klasach.
  • „Bezpieczny pierwszaczek” - objęcie opieką najmłodszych uczniów
  • Po pierwsze drugie śniadanie – higiena i kultura spożywania II śniadania w szkole.
  • Sprzątanie Świata – aktywny udział uczniów z klas: „0” – VII w akcji  ekologicznej. Nauka segregacji odpadów. Rola recyklingu w środowisku. Higiena pracy.
  • Owoce i warzywa w szkole – udział w europejskim programie zachęcającym do zdrowego odżywiania, degustacja soków owocowo – warzywnych.
  • „Pij mleko…” przystąpienie uczniów naszej szkoły do programu.
  • „Pierwsza pomoc w szkole” - zakup lekarstw i środków opatrunkowych do apteczki szkolnej (przez cały rok i na bieżąco)
  • Udział przedstawicieli rady pedagogicznej w różnych szkoleniach.
  • Złożenie wniosku o nadanie Certyfikatu Wojewódzkiego Sieci SzPZ

Październik 2017

• „Znajdź Właściwe Rozwiązanie”- przystąpienie do programu  zainicjowanego przez SANEPID . Przedstawienie zagadnienia,  dotyczącego szkodliwości palenia papierosów.
  • Realizacja Programu Edukacyjnego: „Ratujemy i Uczymy Ratować” z pomocą przeszkolonych nauczycieli i Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pamiętamy o zachowaniu zasad higieny.
  • Szkolenie dla klas IV – VI z zakresu udzielania I pomocy z wykorzystaniem materiałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  •  Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca– przystąpienie do bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
  • Udział członków Rady Pedagogicznej w szkoleniach zorganizowanych przez PP-P w Chojnicach oraz przez MOPS w Czersku.                                                                                                                      Listopad 2017
  • Obchody Światowego Dnia bez Papierosa– zachęcenie rodziców uczniów do zrezygnowania z tak „śmierdzącego” nałogu, konkurs plastyczny.
  • Całoroczna zbiórka nakrętek dla chorego dziecka.

Grudzień 2017

• Akcje charytatywne: Góra Grosza, zbiórka upominków dla pensjonariuszy Dziennego Domu „Senior – WIGOR” w Czersku.
  • Kiermasz świąteczny ekologiczne ozdoby bożonarodzeniowe.
  • Wigilie klasowe integracyjne spotkania opłatkowe dla uczniów.

Styczeń 2017

• WOŚP – udział w  światowej akcji Jurka Owsiaka.
  • Festyn Rodzinny – integracyjne spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka, zdrowy poczęstunek, występy uczniów klas młodszych.
  • Współpraca z higienistką szkolną – pogadanki na temat czystości i higieny osobistej. Udział uczniów naszej szkoły w całorocznej akcji fluoryzacji zębów.
  • Akcja: „Śnieżnobiały uśmiech”,
  • Bezpieczne ferie – odpowiedni ubiór, bezpieczne zabawy podczas wypoczynku zimowego, wyjazdy na basen i kina.

Luty 2017

• Pomagamy zwierzętom w zimie – spotkanie z  panem leśniczym Jak dbać o higienę, cerę, włosy i paznokcie w okresie dojrzewania? – prelekcja pani    pielęgniarki szkolnej.
  • Wyjazd do kina do Starogardu jako alternatywne spędzanie wolnego czasu.
  • Dbamy o kondycję. Wyjazd do Parku Wodnego w Chojnicach.

Marzec 2017

• „Witamy wiosnę”- szkolny konkurs  ekologiczny.
  • Dekoracje wielkanocne konkurs na eko – ozdobę, eko – pisankę.

Kwiecień 2017

• Sałatki i surówkidegustacja owocowo – warzywnych specjałów przygotowanych    przez zespoły klasowe.
  • „Zdrowa kanapka”-  konkurs promujący zdrowe żywienie.
  • Aktywny wypoczynek – wycieczki szkolne bliższe i dalsze .

Maj 2017

• Aktywny wypoczynek -wyjazd na basen do Chojnic.
  • Festyn rodzinny – integracyjna impreza z okazji Dnia Matki, Dziecka i Ojca, zdrowy poczęstunek, gry, zabawy, konkursy i tańce.

Czerwiec 2016

• Szkolny Konkurs :”Żyj zdrowo i bezpiecznie”,  konkurs promujący zasady zdrowego odżywiania, bezpiecznego zachowania i higieny osobistej.
  • Festyn rodzinny – integracyjna impreza z okazji Dnia Dziecka, zdrowy poczęstunek, gry, zabawy, konkursy i tańce.
  • Aktywny wypoczynek – wycieczki szkolne dalsze i bliższe.
  • Podsumowanie Konkursu Czystości i Porządku w Szafkach oraz akcji: „Sfera ciszy”.
  • Profilaktyka wypadkowa – pogadanki o bezpieczeństwie podczas wakacji.
  • Podsumowanie działań Szkoły Promującej Zdrowie – spotkanie zespołu koordynującego.

Opracowała: Ewa Pęczak

Gotelp, 14.09.2017