XVII GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

Utworzono dnia 25.05.2017

„ZOSTAŃ MISTRZEM ORTOGRAFII”

23 maja br. odbył się XVII Gminny Konkurs Ortograficzny "Zostań mistrzem ortografii" dla klas IV-VI organizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 w Czersku. Do 17. edycji gminnych zmagań z ortografią zgłosiło się dwadzieścia jeden osób. Byli to przedstawiciele wszystkich gminnych szkół podstawowych.

Tekst dyktanda był niezwykle trudny. Zawierał mnóstwo podchwytliwych ortograficznych szczegółów: np. czyhać i czmychnąć, zheblować i sczochrać, pożądać porządku, hołubić arcymistrza, jasnozielono-żółta filiżanka, trzydziestodwuipółletni mężczyzna, zdejmowanie skuwek i  chrzęst stalówek, mamrotane półgłosem abrakadabry. Niejeden wyraz wywołał mętlik w głowie uczestników.

W drugiej części eliminacji uczestnicy rozwiązywali różne zadania ortograficzne (tekst z lukami, krzyżówki, rebusy) dostosowane do wieku konkursowiczów.

I tu nie brakowało pułapek. Wiele emocji wzbudziły wyrazy będące nazwami ptaków: gżegżółka, kszyk, piegża czy pustułka.

Komisja konkursowa w składzie:  Alina Zabrocka, Ewa Pęczak, Sylwia Fryca, Natalia Osowicka oraz organizatorki po podliczeniu punktów wyłoniła gminnych mistrzów i wicemistrzów klas czwartych, piątych i szóstych.

ZWYCIĘZCY:
MISTRZOWIE ORTOGRAFII : Mikołaj Sztormowski (SP1 Czersk, klasa IV), Michał Sabiniarz (SP Gotelp, klasa V), Martyna Górnowicz (SP Gotelp, klasa VI).
WICEMISTRZOWIE ORTOGRAFII: Bogna Knuth (SP1 Czersk, klasa IV), Kamil Gołuński (ZS Czersk, klasa V) Julia Kierska ( ZS Czersk, Klasa VI)

Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Jedynki i Bank Spółdzielczy w Czersku, a  uczestnicy za udział upominki od Urzędu Miejskiego w Czersku.